Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Přehled důležitých událostí ve Šternberku v roce 2018  

Co důležitého se událo ve Šternberku v roce 2018? Padl traťový rekord na trati Ecce Homo, město zažilo masopust i oslavy republiky, máme novou školku, opravené silnice i chodníky…Důležité události a okamžiky ze společenského, kulturního, sportovního i denního života ve Šternberku za loňský rok si můžete připomenout v následující ročence. V odkazu  Přehled nejdůležitějších událostí ve Šternberku na našem webu najdete ročenky od roku 2007.

LEDEN: Šternberk měl k 1. lednu 2018 13 600 obyvatel. Prvním šternberským miminkem roku 2018 narozeným ve šternberské porodnici se stal chlapeček Timotej Vrtek, který přišel na svět v úterý 2. ledna, miminku poblahopřál i starosta Stanislav Orság a předal mu finanční dar ve výši 5 tisíc korun. Hasiči požární stanice dostali nového velitele, od 1. ledna se jím stal Josef Slinták. Tradiční Tříkrálová sbírka proběhla v sobotu 6. ledna a pro charitu se vybralo neuvěřitelných 175 140 korun. 23. ledna byla zahájena rekonstrukce dětského oddělení městské knihovny, knihovna evidovala 350 čtenářů do patnácti let. Univerzita Palackého v Olomouci zpracovávala novou reprezentativní publikaci Dějiny Šternberka, která má být hotová v roce 2021. K nejdůležitějším investicím roku patřila rekonstrukce mateřské školy v Nádražní ulici, Domova pro seniory Na Valech, opravy vozovek a chodníků. Přes milion korun se město rozhodlo investovat do oprav dětských hřišť. 1,5 milionu korun stála rekonstrukce ulice a nové veřejné osvětlení Na Vyhlídce. Rok 2018 se nesl ve znamení oslav stého výročí naší republiky a byla připravena celá řada akcí k tomuto významnému výročí. Město se chystalo na podzimní komunální volby, zahájena byla výstavba nového obchodního centra Kaufland.

ÚNOR: Ve městě se odehrála 10. února premiéra šternberského masopustu, Šternberkem prošel rozpustilý průvod, na Hlavním náměstí byla tradiční zabíjačka a lidé projevili o novou tradici velký zájem. Šternberk opakovaně obhájil vítězství v krajském kole soutěže o titul Historické město roku a získal 100 tisíc korun na obnovu kulturních památek v centru města. 28. února proběhlo v Kulturním domě setkání, na kterém byly podepsány smlouvy s žadateli o dotace z rozpočtu města. Město rozdělilo do sportu, kultury, sociální oblasti a do cestovního ruchu celkem 9 818 tisíc korun. Pro seniory nad 75 let byla ve městě zavedena služba Senior taxi, projevily o ni zájem stovky seniorů. Důležitý certifikát kvality obhájila již potřetí Nemocnice Šternberk, akreditace jí byla prodloužena do roku 2020. Ve druhé etapě rekonstrukce Kulturního domu byl zmodernizován komorní sál, opravena střecha a vybudovány nové šatny pro účinkující.

BŘEZEN: Šternberk zažil ze soboty 17. na neděli 18. března velmi krušný víkend. Vítr lámal stromy, shazoval dráty elektrického vedení a střechy, poškozoval billboardy, deformoval ploty. Následky silného větru byly ve Šternberku jedny z největších v republice, hasiči vyjížděli k 66 hlášeným událostem. V Poděbradově ulici odlétávaly plechy ze střechy a ulice musela být uzavřena, v Uničovské ulici spadlo pět stromů na tři zaparkovaná auta, hasiči opravovali i poškozený ciferník na věži kostela. Ve městě a okolí zasahovaly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. Kvůli narušené stabilitě bylo po vichřici odstraněno několik desítek stromů. V prvním březnovém týdnu se po zimní přestávce otevřely brány hradu, novinkou sezony byla pětimetrová tapiserie pocházející z roku 1680. Na Šternbersku se objevila ptačí rarita: vzácná sova puštík bělavý, která se v České republice vyskytuje pouze ve dvou oblastech. Šlo tedy o mimořádný objev.

DUBEN: 15 400 jarních květin – narcisů, okrasných česneků a ladoníků rozkvetlo na ploše 140 m² v rámci nového počinu ke zkrášlování města a zlepšování životního prostředí u kruhového objezdu na Olomoucké ulici a na náměstí Svobody. Město vydalo historický komiks plný pravdivých příběhů z dějin Šternberka. 13. dubna se konal Den otevřených dveří ve šternberské požární stanici, zavítal sem i starosta Stanislav Orság a poděkoval hasičům za nasazení a pomoc při březnové kalamitě. Průkaz na službu Senior taxi si k 15. dubnu pořídilo již 350 seniorů a uskutečnilo se přes 230 jednotlivých jízd. Hřiště na Jiráskově sídlišti bylo po rekonstrukci opět přístupné dětem; obnovena byla dopadová plocha, oprava stála 350 tisíc korun. Malíř Libor Vojkůvka obdržel 12. dubna cenu Olomouckého kraje za celoživotní přínos v oblasti kultury. U příležitosti Dne učitelů převzal od Olomouckého kraje ocenění učitel Gymnázia Šternberk Petr Papica.

KVĚTEN: Výstava s názvem Investice 2018+ byla 2. května zahájena v Informačním centru a představila nejdůležitější investiční plány, záměry a projekty města. Zastupitelé se 23. května při hlasování vyjádřili jednomyslně a dali tak zelenou výstavbě krytého bazénu. Přítomní občané jejich rozhodnutí odměnili potleskem. Do cíle Pražského maratonu doběhlo 6. května i několik občanů našeho města, běžec Milan Gatial nevynechal zatím ani jeden ze 24. ročníků tohoto maratonu. V prvním květnovém týdnu byly veřejnosti zpřístupněny nové chodníky v Závodní ulici, rozpočet města přišly na 790 tisíc korun. Mladé volejbalistky Sokola Šternberk získaly zlaté ocenění v anketě Sportovec české obce sokolské 2017. Denní tisk chválil originální připomenutí 100 let od vzniku Československa: na náměstí Svobody byla z květin vytvořena česká vlajka vysázená z 2 073 kusů rostlin kvetoucích červeně, bíle a modře. Šternberští byli nápadem nadšeni.

ČERVEN: Událostí roku byly závody Ecce Homo o prvním červnovém víkendu: město, kavárny, restaurace i hotely praskaly ve švech. Vítězem 113. ročníku a současně 38. ročníku mistrovství Evropy se stal Ital Christian Merli s novým traťovým rekordem 2:41,370. Domácí jezdci Václav Janík, Petr Trnka a Lukáš Tomeček zajeli svůj životní závod. Na náměstí zapívali své hity 2. června zpěvák Marek Ztracený a Václav Noid Bárta v rámci akce Město v pohybu. V červnu byly zahájeny stavební úpravy komunikací ve Vinohradské ulici, lokalita byla kvůli opravám kompletně uzavřena. Následovaly opravy komunikací v ulicích Nová, Balcárkova, v ulici Dlouhé byla zahájena stavba opěrných zdí a nového veřejného osvětlení, v Nádražní byly dokončeny opravy chodníků. Sportovci, zpěváci, fotografové a výtvarníci reprezentovali naše město na setkání partnerských měst ve slovenské Dobšiné a v celkovém součtu výsledků přivezli stříbrný pohár. Šermíř Vladimír Knob z TJ Sokol Šternberk vybojoval na mistrovství ČR stříbrnou medaili a titul vicemistra republiky.

ČERVENEC: Na hradě probíhalo Šternberské kulturní léto pod hvězdami. Patnáctý ročník hudebního festivalu Šternberský kopec ozdobila první dáma české hudební scény Lucie Bílá se skupinou Arakain. Koncem července byly dokončeny opravy komunikací v ulici Vinohradská a na ně pak navázaly opravy ulic Balcárkova a Nová. V ulicích byly opraveny chodníky, silnice a přibyla parkovací stání. V Dlouhé ulici byl prodloužen chodník, byly postaveny opěrné zdi a instalováno nové veřejné osvětlení, které jako první ve městě využívalo LED technologii. Vyšel nový kreslený průvodce pro děti o třicetileté válce.

SRPEN: 1. srpna navštívili Šternberk 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr kultury Antonín Staněk. 21. srpna byla zahájena výstava k 50. výročí vojenské invaze ve Šternberku. V infocentru byly k vidění snímky, noviny, zápisy z roku 1968 z městské kroniky, výstavu obohatili vyprávěním i pamětníci. Byla dokončena oprava kapličky z 19. století na Olomoucké ulici. 19. srpna sedm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů hasilo velký požár lesního porostu u Chabičova.  30. srpna zemřel ve věku 46 let zastupitel města pan Roman Škrob, člen sociální a zdravotní komise a člen hereckého spolku ŠOK.

ZÁŘÍ: MŠ Nádražní přivítala po rozsáhlé rekonstrukci trvající od 2. května 2017 v pondělí 3. září 2018 první děti. Rekonstrukce školky za 31,6 milionu korun byla zřejmě nejsledovanější investiční akcí roku 2018. Druhý zářijový víkend 8. a 9. září patřil tradičně závodům Ecce Homo Historic. Od 6. září byla služba Senior taxi rozšířena, využívat ji mohli občané již od 70 let. 21. září zemřel po dlouhé těžké nemoci známý malíř a nositel ceny města Libor Vojkůvka. 21. září vystoupil na vyprodaném koncertu v hradní zahradě zpěvák a skladatel Michal David. Starosta Stanislav Orság poděkoval v MŠ Komenského dívence Liliance Mikulcové, která svoje dlouhé vlasy věnovala pro potřeby onkologicky nemocných dětí. 13. září byl otevřen supermarket Kaufland.

ŘÍJEN: 5. a 6. října proběhly v České republice volby do zastupitelstev měst a obcí. Ve Šternberku bylo zvoleno do zastupitelstva 21 členů, volební účast byla 36,53 procenta, kandidátky podalo 7 politických subjektů. Vítězem voleb se ve městě stala Občanská demokratická strana v čele s dosavadním starostou Stanislavem Orságem. Koaliční dohodu uzavřely čtyři subjekty: Občanská demokratická strana, Nezávislá volba, Koalice pro Šternberk a Česká strana sociálně demokratická. Ustavující zastupitelstvo proběhlo 31. října, všemi hlasy byl starostou zvolen Stanislav Orság. Sté výročí Dne vzniku samostatného československého státu oslavili Šternberané 28. října u památníku na náměstí Svobody.

LISTOPAD: 5. listopadu se na své první schůzi sešli nově zvolení členové rady města. 16. listopadu byly již po sedmnácté zahájeny ve farním kostele Dny rodu Sternbergů, na oslavu zazněla známá sekvence Stabat Mater od G. A. Rossiniho. Novou podobu získal prostor před smuteční síní na městském hřbitově. Na hřbitově byl také vybudován nový urnový háj s 230 urnovými místy a vsypovou loučkou. V úterý 20. listopadu zemřel pan Petr Zajíc, nositel ceny města, dlouholetý ředitel závodů Ecce Homo a podniku VOP 026.

PROSINEC: V neděli 2. prosince se na náměstí rozsvítil vánoční strom a proběhl bohatý adventní program. U příležitosti 100. výročí republiky bylo ve městě vysazeno 163 dřevin za více než 250 tisíc korun. Závěr roku 2018 mohli Šternberané společně oslavit na Hlavním náměstí. Všem obyvatelům Šternberka přejeme radostný, úspěšný a šťastný nový rok 2019!

talpová 460 copy

 

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže