Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Novinky ve Šternberku

V úterý 12. listopadu 2019 navštívila mateřskou  školu  v ulici Komenského v odpoledních hodinách ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v doprovodu 1. náměstka hejtmana Olomouckého  kraje Jiřího Zemánka a 2. místostarosty Libora Šamšuly. Po krátkém přivítání ředitelkou školy Drahomírou Soldánovou představila paní ministryně ve třídě mateřské školy poslední změny koncepce rodinné politiky.

„V aktualizované koncepci naznačujeme jasný směr. Navýšení rodičovské je v závěrečné fázi schválení, dále chci dostupnou síť jeslí a školek. Chci podporu částečných úvazků ze strany státu. Chci pomoci rodinám samoživitelů v nouzi, tedy zálohované výživné," řekla přítomným rodičům ministryně práce Jana Maláčová. Dále hovořila o změně dětských skupin na jesle, o způsobu jejich financování, o zavedení sdílených míst na kratší pracovní úvazek, o startovacích bytech pro mladé rodiny. 

Poté rodiče s paní ministryní diskutovali o problematice výše uvedených změn, konkrétně hovořili o problematice z praxe.

malacova web 460

0001 imgl2461 0002 imgl2474 0003 imgl2488
 0007 imgl2556 0015 imgl2627 

https://www.skolkakomenskeho.cz/

 

V pondělí 11. listopadu se ve Šternberku konaly již tradiční Svatomartinské slavnosti, které i letos pro širokou veřejnost připravili studenti a učitelé místního gymnázia ve spolupráci s o. p. s. Gymnázia Šternberk, Státním hradem Šternberk, šternberskými základními školami, domem dětí a mládeže a městem Šternberk.  

Přesto (nebo možná právě proto), že Martin měl bílého koně pouze pod sedlem, a nikde tedy nebyly ani náznaky sněhové nadílky, se západem slunce přišly mrazivé chvilky. To však návštěvníky nijak neodrazovalo, protože celé odpoledne i následný večer se neustále bylo čím zahřívat.

Duše i těla přítomných zcela jistě zahřál již úvodní průvod, který začal na Horním náměstí, odkud na koni vyjel svatý Martin s družinou bubeníků doprovázený dětmi i rodiči s rozsvícenými lampičkami a lampiony. Otisky podkov pak průvod zavedly do hradní zahrady, kde byl pro všechny připraven bohatý jarmark, ochutnávka svatomartinského vína i drobných pochutin, cimbálová muzika, jízda na koni a hudební vystoupení na pódiu. Každý se mohl a směl a měl „zahřívat“ podle svého gusta. Pro zájemce byla dokonce připravena i prohlídka hradu za snížené vstupné. Na své si tak přijít mohli milovníci dobré hudby, zábavy i jiných kulturních zážitků, dobrého vína, jídla, ale především milovníci dobrých lidí, vztahů, tradic…

Věříme, že návštěvníci slavnosti strávili na šternberském hradě hezké chvíle a velmi děkujeme všem žákům, učitelům, rodičům i ostatním, kteří pomáhali s organizací. Už teď se těšíme, že letošní více než hojná účast bude (staro)novou tradicí dodržovanou i v dalších letech.

1 martin web 460

Foto: Gymnázium Šternberk, Dalibor Sedlák 

Martin 2 002 Martin 1 002 5 martin web 6 martin web 4 martin web 

3 martin web 1 martin web

  martin

 

Vážení spoluobčané, v letošním roce si připomínáme 30. výročí sametové revoluce. Výstavy, besedy, koncerty i představení nové knihy, to vše proběhne v rámci Sametového týdne ve Šternberku ve dnech 12.-17. listopadu.

Ve středu 13. listopadu v 17 hodin proběhne v Kulturním domě vernisáž výstavy fotografií "Šternberk před třiceti lety", jste srdečně zváni!   

Listopadové události roku 1989 zcela otočily kormidlo dějin také v našem městě. Pád komunistického totalitního režimu stál na počátku hlubokých přeměn celé společnosti ve všech oblastech jejího života. Dramatické události podzimu roku 1989 našly poměrně brzy živý ohlas také mezi obyvateli Šternberka.

Již 21. listopadu se sešli studenti zdejšího gymnázia na diskusním shromáždění v tělocvičně školy a 24. listopadu byl ustaven stávkový výbor ve šternberské Chronotechně. V pondělí 27. listopadu se tisíce občanů účastnily generální stávky spojené s manifestačním shromážděním na Hlavním náměstí. V podnicích, úřadech, školách a dalších institucích vznikala občanská fóra, v úterý 5. prosince byla ustavena koordinační skupina Občanského fóra (OF) ve Šternberku.

Další masové shromáždění občanů na Hlavním náměstí 21.12.1989 podpořilo volbu Václava Havla prezidentem republiky. Téhož dne vystoupila koordinační skupina OF s návrhem na rekonstrukci rady městského národního výboru, která se uskutečnila v únoru následujícího roku. Kooptací poslanců z řad OF a dalších stran a organizací bylo zlomeno vedoucí postavení komunistické strany ve vedení města. První svobodné volby do Federálního shromáždění a České národní rady v červnu 1990 skončilo drtivým vítězstvím kandidátů Občanského fóra. Z následujících podzimních komunálních voleb vzešlo po více než půlstoletí první svobodně zvolené zastupitelstvo města.

listopad 460

Foto: Státní okresní archiv Olomouc 

listopad

samet
listopad kdlistopak KD 2 film listopad 002

 

V Kulturním domě byli 7. listopadu 2019 oceněni nejúspěšnější trenéři, sportovci i družstva. Hostem akce byl známý sportovec, běžec na dlouhých tratích, Petr Vabroušek. Z rukou starosty Stanislava Orsága a 1. místostarosty Jiřího Krause převzali všichni ocenění pamětní list, sportovci a trenéři obdrželi poukázku k nákupu sportovního oblečení, družstva krásný ovocný dort.

O kulturní vystoupení se postarali tanečnice a tanečníci z Lola´s Dance Olomouc. 

Všem oceněným sportovcům blahopřejeme a budeme držet palce v další sportovní sezoně!

sportovec 1

Fotogalerii z akce najdete na stránkách města na Facebooku. Foto: David Sedlák. 

https://www.sternberk.eu/fotogalerie-z-akci/5134-vyhlaseni-nejuspesnejsich-sportovcu-treneru-a-druzstev-kulturni-dum-7-listopadu-2019.html

 0027 copy copy 0035 0044 0070 0076 copy 0081 0084 0089 0102 0094

 

 

S potěšením si dovolujeme informovat, že Informační centrum Šternberk obsadilo první místo v Olomouckém kraji v rámci 10. ročníku ankety „Oblíbené turistické informační centrum roku 2019". Hlasování veřejnosti probíhalo od 21. června do 31. srpna 2019.

Děkujeme všem, kteří pro naše informační centrum hlasovali!

IC01 460

 
Strana 1 z 254

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže