Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Novinky ve Šternberku

Závody na trati Ecce Homo doplní v pátek 31. května a v sobotu 1. června tradiční doprovodný program Město v pohybu, který se bude konat na Hlavním náměstí. Těšit se můžeme na elektrické smyčcové trio Inflagranti, známou kapelu Legendy se vrací, brněnského písničkáře Dana Vertíga nebo oblíbenou šternberskou kapelu Výsledek. V rámci doprovodného programu proběhne i slavnostní zahájení závodu Ecce Homo, a to v pátek 31. května v 18 hodin za účasti vybraných jezdců.

Letošní novinkou bude použití vratných nápojových kelímků na této akci. Šternberk se tak připojí k trendům současnosti v nakládání s odpadovými, zejména plastovými materiály. Systémem vratných kelímků chceme odbourat jednorázové plastové obaly a zamezit hromadění plastů a znečištění Hlavního náměstí. Opakovaně použitelné kelímky jsou nerozbitné, bezpečné, jsou vysoce kvalitní a šetrné k životnímu prostředí. Opakovaně používané kelímky, v porovnání s jednorázovými obaly, výrazně snižují zátěž a vliv na životní prostředí. Vratný kelímek bude po několika letech používání zaslán k recyklaci.  

Na Hlavním náměstí se budou kelímky vydávat při zakoupení nápoje proti záloze 50 korun, kterou zákazník po vrácení kelímku obdrží zpět nebo kelímek zůstává zákazníkovi jako suvenýr. Autorem grafického návrhu kelímku je šternberský výtvarník Vincent Chignier.

Vratné kelímky budou v letošním roce použity mimo Města v pohybu také na festivalu Šternberský kopec a zářijových Šternberských slavnostech. Postupně budeme systém zavádět i na dalších venkovních akcích ve Šternberku.  

1 pohyb 460

MESTO V POHYBU 002

 

Tradičně první červnový víkend už po 114. vyjedou na trať Ecce Homo odvážní závodníci, aby ohromili diváky a ukázali to nejlepší ze svého umění. Zároveň se jedná o 39. ročník mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Šternberk přivítá své jezdce ve dnech 31. května až 2. června, nebude chybět ani tradiční doprovodný program Město v pohybu. Mezi největší aspiranty na vítězství v závodu určitě patří Italové Simone Faggioli a držitel traťového rekordu Christian Merli, z českých závodníků se s tratí popasují Miloš Beneš, Václav Janík, Šternberan Petr Trnka nebo Marek Rybníček se zbrusu novým McLarenem.

Všechny diváky a fanoušky jistě zajímá dvojice nejrychlejších Italů, kterými jsou Simone Faggioli a Christian Merli. Vedení závodu tyto jezdce oslovilo a oba účast na šternberském podniku potvrdili. Překoná loňský mistr Evropy a vítěz Ecce Homo Christian Merli traťový rekord, a tím i sám sebe? Právě minulý rok tu přepsal historii a ustanovil nový rekord časem 2:41,37.

Z českých nejrychlejších jezdců budeme netrpělivě očekávat příjezd Miloše Beneše s jeho Osellou a samozřejmě sázíme i na domácí tým Janík Motorsport. Václav Janík vloni zajel svůj životní závod, takže se těšíme na jeho výkony i letos, ale nejen na ně. Ze stejného týmu přivítáme také nováčka Petra Lisu a již zkušeného Jiřího Svobodu s Lolou B02/50.

Závod snů zajel vloni nejen Václav Janík, ale i šternberský Petr Trnka, který překonal svůj dosavadní osobní rekord a také rekord ve dvoulitrech z roku 1994. Budeme se tedy těšit na start Petra Trnky s jeho Ligierem JS 53 EVO 2.

I skupina tzv. „siluet“ má své želízko v ohni. Reprezentant AČR, náměšťský jezdec Marek Rybníček pro tuto sezonu představuje nový McLaren F1 EVO 2019, který s přibývajícími najetými kilometry stále sbírá potřebná data. Přijďte se podívat na novou zbraň úspěšného Rybníčka, je to krásný speciál.

Ze slovenského sousedství k nám přijede s dalším pěkným speciálem Ján Miloň s McLarenem 650S. Ten v loňském roce ve Šternberku ukořistil druhé místo ve skupině GT. Velmi početnou se stala Česká trofej, která se v posledních letech rozrostla o značné množství jezdců, ať už začínajících, nebo těch s letitými zkušenostmi. Ze šternberských pilotů uvidíme hned několik závodníků. Mezi stálice patří Lukáš Tomeček, který pojede s vozem VW Golf I Oettinger. Tomeček Motorsport během zimní pauzy nezahálel a postavil kompletně nový motor do Oettingeru, proto jsme zvědaví, jestli se Lukášovi podaří stejný úspěch jako v loňském roce.

Komu dalšímu z domácích jezdců můžeme přijít fandit? Třeba otci a synovi Kopečkovým. Jiří Kopeček, kterého jsme vloni viděli s Opelem Astrou, nám předvede vůz Formule Opel Lotus, a jeho otec Pavel Kopeček, který závodil v 80. letech a byl velmi úspěšným jezdcem, se ukáže v monopostu Metalex Easter 1-03.

Merli rekord 460

 OK plakat 2019 002

 

Volby do Evropského parlamentu proběhnou od  pátku 24. května 2019 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 25. května 2019 od 8:00 hodin do 14:00 hodin. Každému voliči budou dodány nejpozději 3 dny přede dnem voleb hlasovací lístky. V případě, že dojde k jejich poškození nebo ztrátě, obdrží volič novou sadu hlasovacích lístků přímo ve volební místnosti. Právo volit do Evropského parlamentu na území České republiky má každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let, a občan jiného členského státu, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je po dobu nejméně 45 dnů přihlášen k trvalému pobytu nebo k přechodnému pobytu na území České republiky. Každý volič hlasuje osobně. Zastoupení není přípustné.

Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků a vloží do úřední obálky 1 hlasovací lístek. Volič může na vybraném hlasovacím lístku zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 2 kandidátů uvedených na hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv. Úřední obálku s upraveným hlasovacím lístkem vloží před okrskovou volební komisí do volební schránky. 

V případě závažných, zejména zdravotních důvodů může volič požádat Městský úřad Šternberk nebo ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, k voliči jsou pak vysláni 2 členové okrskové volební komise s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacím lístkem. Telefonní čísla na Městský úřad Šternberk pro nahlášení požadavku na zajištění přenosné volební schránky: 585 086 511, 585 086 260. 

volby 460 copy copy copy

Další informace k volbám jsou zveřejněny na tomto odkazu https://www.sternberk.eu/mesto-sternberk/volby/397-volby-do-evropskeho-parlamentu-24-05-25-05-2019.html

 

Tradiční Noc kostelů otevře v České republice a v některých dalších zemích Evropy tisíce kostelů, kaplí a jiných bohoslužebných prostor křesťanských církví. Také v našem městě se nám nabízí příležitost osmělit se a vstoupit za vrata či dveře budov, kolem kterých možná procházíme každý den, a objevit je jako zajímavá místa poznání a setkání. Začátek letošní Noci kostelů bude v pátek 24. května ve farním kostele Zvěstování Panny Marie. Návštěvníkům bude otevřen také  kostel Nejsvětější Trojice v Olomoucké ulici a  kaple sv. Anežky České v klášteře sester klarisek-kapucínek v Opavské ulici. 

Noc kostelů se v České republice koná od roku 2009. 

Podrobnější programy celé akce lze nalézt na webových stránkách www.nockostelu.cz nebo www.farnoststernberk.cz

kostel

  2019 24 05 Noc kostelu

 

V pořadí již 16. ročník festivalu opět nabídne špičku české a slovenské hudební scény! A pozor! Letos přiveze do Šternberka i legendární britskou rockovou kapelu!

Program Šternberského kopce odstartuje v sobotu 27. července ve tři hodiny odpoledne severomoravská formace Buty. Na pódiu je bude střídat talentovaná mladá zpěvačka, vítězka soutěže Česko - Slovenská Superstar, Sabina Křováková. Slovenskou punkrockovou tvorbu letos reprezentuje bratislavská skupina Iné Kafe a pódium jim bude patřit od 17:30. Po několika letech na Šternberském kopci opět přivítáme kapelu Eddie Stoilow a naopak poprvé bude ve Šternberku koncertovat populární popová skupina Slza. Generaci dříve narozených jistě potěší účast kapel Limetal a Reflexy.  Hlavní hvězdou programu 16. ročníku bude britská rocková legenda The Sweet.

Vstupenky můžete zakoupit v informačních centrech ve Šternberku, Olomouci, Uničově, Litovli v sídle pořadatelské agentury ARKS Plus, s.r.o. a také na: www.arks-vstupenky.cz.

Veškeré novinky, program, informace o předprodejích a cenách vstupenek naleznete na www.sternbersky-kopec.cz.

Akce se koná v rámci projektu Šternberské kulturní léto pod hvězdami, za finanční podpory města Šternberka a Olomouckého kraje. 

Kopec 460

Sternbersky kopecKopec Denik 11 05 2019 

 

 

 
Strana 1 z 244

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže