Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Obnova promenádních alejí byla právě zahájena

zele

eulg

Třetí zářijový týden byla zahájena proměna alejí v centru města a místních částech. Ošetření a statické zabezpečení dřevin bude probíhat nejprve v aleji podél Sitky, v Tyršových sadech, Dalově a Těšíkově a v následujících měsících budou práce pokračovat v dalších lokalitách. Kácení je naplánováno na zimní období, výsadba nových dřevin proběhne až na jaře příštího roku. Na regeneraci poškozených dřevin a obnovení promenádních stromořadí získala radnice evropskou dotaci ve výši 75% celkových nákladů (to je cca 1,9 milionu korun).

 

Celkem se jedná o sedm lokalit: Tyršovy sady, lipová alej u charity, aleje kolem řeky Sitky od mostu u náměstí Svobody po ulici Věžní, parčíky u "kostelíčku" a dopravního hřiště na Olomoucké ulici, zeleň ve středu Dalova a lipová alej v Těšíkově.

Délka regenerovaných stromořadí je 1,82 kilometru. Celkem bude ošetřeno 713 kusů dřevin a nově vysazeno 2300 kusů stromů a keřů. Plocha regenerované zeleně je 9,5 hektaru. Zároveň budou odstraněny 202 kusy vadných, nevhodných nebo neperspektivních dřevin.

Rada města odsouhlasila, dle doporučení komise pro výběr zhotovitele, jako dodavatele prací firmu Gabriel s.r.o. z Litoměřic.

Aktuální stav ošetřovaných dřevin je různý. Ve městě podél Sitky jsou stromy v poměrně dobrém stavu, zásah nebude moc velký, naopak alej u charity v minulosti utrpěla nevhodným řezem, je třeba zredukovat koruny a vytvořit jejich sekundární stavbu. Historická lipová alej v Těšíkově u kostela nebyla dlouhou dobu ošetřena a zásah tedy bude rozsáhlejší - stromy ve věku, osmdesáti až sto let obecně potřebují větší péči. http://www.youtube.com/watch?v=lle3xqJEoro&feature=plcp

Náklady na regeneraci alejí budou 2,65 milionu korun.

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže