• Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Měření rychlosti automobilů stacionárními radary

  Měření rychlosti automobilů stacionárními radary

 • Rozklikávací rozpočet města, registr smluv a pohledávek

  Rozklikávací rozpočet města, registr smluv a pohledávek

 • Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2017

  Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2017

 • Nová mobilní aplikace Šternberk nejen pro turisty

  Nová mobilní aplikace Šternberk nejen pro turisty

 • Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2017

  Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2017

 • Jaké jsou plány a investice ve Šternberku v roce 2017?

  Jaké jsou plány a investice ve Šternberku v roce 2017?

 • Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

  Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

 • Využijte školní hřiště Svatoplukova, Dr. Hrubého a náměstí Svobody pro sport

  Využijte školní hřiště Svatoplukova, Dr. Hrubého a náměstí Svobody pro sport

 • Uzavření trati Ecce Homo pro sportovní aktivity v roce 2017

  Uzavření trati Ecce Homo pro sportovní aktivity v roce 2017

Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Na radnici proběhlo jednání o romské problematice

Na základě stížností a připomínek občanů k narůstajícím problémům občanského soužití s romskou komunitou, zejména v lokalitách Olomoucká a Bezručova, proběhlo v úterý 25. září 2012 v kanceláři starosty jednání, na kterém bylo diskutováno o návrzích řešení, která by měla přispět k celkovému zklidnění situace ve Šternberku. Jednání vedl starosta Stanislav Orság. Setkání se dále zúčastnili místostarosta Michal Oborný, členové rady města, velitel městské policie, zástupci odboru sociálních věcí a školství a kultury městského úřadu, předseda Společenství Romů na Moravě - pobočky ve Šternberku Vilém Král, Daniel Topinka ze společnosti SocioFactor (zajišťuje evaluaci projektu Olomouckého kraje na zajištění integrace romských komunit) a krajská koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti Renáta Köttnerová.

„Vedení města intenzivně vnímá podněty obyvatel k romské otázce a dlouhodobě řeší, jak komunikovat s občany a předcházet problémům občanského soužití mezi majoritou a minoritou", uvedl starosta Stanislav Orság při zahájení diskuse.

Daniel Topinka shrnul výsledky sociologického šetření, které proběhlo letos v letních měsících ve Šternberku přímo v romských rodinách a týkalo se vyřešení konfliktů mezi šternberskou romskou komunitou, a uvedl, že Romové cítí situaci stejně negativně jako další občané města, ale sami nevidí východisko z aktuální situace, mají však snahu třecí plochy a konflikty co nejvíce zmírnit.

Starosta vyjmenoval četné aktivity, které město realizovalo nebo stále probíhají, a které mají pomoci romské komunitě k začlenění se do společnosti. V minulosti již proběhla mnohá jednání a diskuse se zástupci romské komunity ve Šternberku, kterých se účastnili nejen zástupci Společenství Romů na Moravě, zástupci romských rodin, ale také neziskové organizace, městská i státní policie a další subjekty. Na základní škole na náměstí Svobody pracuje s dětmi romská asistentka a její činnost je velmi dobře hodnocena jak ze strany rodičů i ředitelství školy, město zaměstnává občany na veřejně prospěšných pracích a veřejné službě, realizuje program prevence kriminality, podporuje projekty a organizace, které se zaměřují na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a volnočasové aktivity. V tomto roce Město Šternberk požádalo o vstup do Agentury pro sociální začleňování, která obcím nabízí dlouhodobou spolupráci v řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách na území obce.

Krajská koordinátorka doporučila zaktivizovat občanská sdružení se zaměřením na sociální projekty, přimět ke spolupráci pediatry, posílit pozici romské asistentky ve škole a zapojit se do projektů zaměřených na interetnické konflikty.

„Při řešení občanských konfliktů a pro uklidnění situace považujeme za prioritu úzkou spolupráci se školami, policií, úřadem práce, neziskovými organizacemi a samotnou romskou komunitou", řekl závěrem starosta Stanislav Orság.

V úterý 25. září 2012 se po setkání u starosty sešla také komise sociálně - právní ochrany dětí, která na svém zasedání také řešila romskou problematiku. Jednání se účastnili členové komise (zástupci Městské policie Šternberk, Policie ČR, pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí) a pozvaní hosté, kterými byli zástupci neziskových organizací Charita Šternberk, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva, Ecce Homo a.s. a krajská koordinátorka Renáta Köttnerová. Projednány byly konkrétní případy sociálně - právní ochrany dětí. Komisi pro sociálně - právní ochranu dětí zřizuje starosta obce jako zvláštní orgán obce. Komise koordinuje výkon sociálně-právní ochrany na území správního obvodu obce s rozšířenou působností.

 

460

1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy 2_copy_copy_copy
3_copy_copy_copy_copy_copy_copy 4_copy_copy_copy_copy

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2017:
13 599

Kalendář akcí

září 2017
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže