• Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Měření rychlosti automobilů stacionárními radary

  Měření rychlosti automobilů stacionárními radary

 • Rozklikávací rozpočet města, registr smluv a pohledávek

  Rozklikávací rozpočet města, registr smluv a pohledávek

 • Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2017

  Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2017

 • Nová mobilní aplikace Šternberk nejen pro turisty

  Nová mobilní aplikace Šternberk nejen pro turisty

 • Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2017

  Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2017

 • Jaké jsou plány a investice ve Šternberku v roce 2017?

  Jaké jsou plány a investice ve Šternberku v roce 2017?

 • Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

  Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

 • Využijte školní hřiště Svatoplukova, Dr. Hrubého a náměstí Svobody pro sport

  Využijte školní hřiště Svatoplukova, Dr. Hrubého a náměstí Svobody pro sport

 • Uzavření trati Ecce Homo pro sportovní aktivity v roce 2017

  Uzavření trati Ecce Homo pro sportovní aktivity v roce 2017

Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Deklarace rady města k zimnímu stadionu

Vážení spoluobčané,

napříč Šternberkem se opět rozproudila diskuse k situaci na zimním stadionu a mezi lidmi koluje spousta nejrůznějších informací, názorů, polopravd a zaručených zpráv.

Vedení města se problematikou zimního stadionu intenzivně zabývá, dovolujeme si proto předložit občanům aktuální informace k situaci zimního stadionu a stanovisko členů Rady města Šternberka k této záležitosti, které je jasné, dlouhodobé a neměnné.

„Uvědomujeme si, že zimní stadion je, co se týká provozu, nejdražším sportovištěm, a je nám jasné, že bez podpory města, lze toto sportoviště provozovat jen stěží.  Deklarujeme, že máme zájem podporovat masový sport mládeže a dospělých, hokej není výjimkou. Máme jasnou představu o rozsahu a formě podpory a tato představa byla řečena na mnoha jednáních s vedením hokejového klubu“, uvedl místostarosta Michal Oborný.

„Opravdu nemůžeme za to, že vedení HCTJ Šternberk tyto jasné signály neslyší, nehodlá je respektovat a neustále opakuje, že je povinností města platit na zimní stadion to, co dříve“, doplnil místostarosta.

Zimní stadion a hokejový klub jsou soukromým majetkem občanského sdružení, město je nositelem příspěvku - má tedy právo určovat pravidla, a na to nemají vliv žádná šetření policie, audity či osobní antipatie. Vzhledem k tomu, že jde o tok nemalých finančních prostředků do soukromých rukou, je průhlednost a průkaznost vynaložených peněz prvořadá a následné použití těchto peněz je určující.

„Musí nás zajímat celkové hospodaření soukromého subjektu, jeho ekonomika, musí nás zajímat počet skutečně odbruslených hodin, tržby za prodaný led a také to, co se děje s těmito penězi, kam se investují“, sdělil  místostarosta.

Pro úplnost uvádíme podmínky, jejichž splněním město podmiňuje další jednání o příspěvku na provoz zimního stadionu:

- Úplné oddělení provozu zimního stadionu od ostatních činností hokejového klubu.
- Provoz stadionu by měla vést obchodní společnost, kde jedním ze společníků bude Město Šternberk. Tím by byla dána jasná a okamžitá kontrola nad provozem zimního stadionu, město by mělo možnost spolurozhodovat o vnitřním přerozdělování finančních prostředků a mohlo by zasáhnout do neutěšeného stavu budov a zázemí. Hokejový klub není plátcem DPH – toto v provozu zařízení, kde hlavním nákladem je nákup energií a je možné na vstupu uplatnit DPH, není rozumné a pětina nákladů se utratí zbytečně.
- Činností všech hokejových složek by se mělo zabývat občanské sdružení se širokou členskou základnou, podporou tohoto sdružení by město jasně deklarovalo jaká částka jde na hokej a předešlo by se spekulacím do kterých družstev jdou příspěvky, kolik na   děti a mládež a kolik na mužské složky.

„Možná se to někomu může zdát složité, když to mnoho let fungovalo jiným způsobem, ale pokud jeden ze subjektů, a tady to bylo město, není spokojen se stavem této spolupráce,  má k hospodaření a využití finančních prostředků výhrady, nabízí možná řešení a druhá strana neslyší a nehodlá změnit postoj, musí dojít ke sporu, který může být ukončen rozchodem. To,  že na základě tohoto rozchodu v loňském roce hokejový klub uzavřel stadion je nepříjemné, dotklo se to mnoha sportovců z řad dětí a mládeže, dospělých a veřejnosti“, uvedl  starosta Stanislav Orság.

Městu je v současně době nabízen zimní stadion ke koupi pouze ústně, písemná nabídka byla opakovaně přislíbena,  ale nebyla doposud doručena. Několik měsíců jsou shromažďovány  podklady k jednání o koupi stadionu, technické posudky ke stavu nemovitostí a technického zařízení.

„Na základě shromážděných podkladů jsme získali konkrétní představu o stavu zimního stadionu, o finanční náročnosti provozu a modelu jak stadion provozovat. Myslíme si, že bychom byli schopni  zastupitelům  i veřejnosti uvést dostatek důvodů proč celý komplex koupit a následně jej  provozovat“, doplnil místostarosta Michal Oborný.

Překvapením byl proto pro vedení města dopis od předsedy HCTJ Šternberk Jana Trundy, ve kterém požádal o příspěvek 1,2 milionu Kč na provoz zimního stadionu do konce roku 2012. Vedení HCTJ na následném jednání vysvětlilo zástupcům města, že přesto, že nadále chtějí prodat zimní stadion, se rozhodli zahájit provoz zimního stadionu, aby mohli hrát krajský přebor mužů a nabídli led dalším amatérským ligám a družstvům, veřejnosti a školám.

Žádost je nyní, přestože byla podána v nestandardním termínu, projednávána  v komisi pro děti a mládež, která je kompetentní navrhovat rozdělování příspěvků na sport ve městě. Komise doporučila využití zimního stadionu projednat se školami, gymnáziem a DDM, tyto organizace byly požádány o sdělení reálného využití stadionu, zejména v rámci tělesné výchovy. Pokud budou požadavky ze strany škol a dalších zařízení, bude možné dohodnout potřebný harmonogram a komise doporučí tyto konkrétní hodiny příspěvkem podpořit, stejně tak dohodnuté hodiny pro veřejnost. Rada města se bude konkrétními kroky a rozhodnutím o příspěvku, případně svým doporučením pro zastupitelstvo, zabývat na následujících jednáních.

K možnému odkupu zimního stadionu Město Šternberk dosud neobdrželo písemnou nabídku, přišla jen žádost o příspěvek. I přesto je město připraveno jednat o každé variantě.

Vedení města má zájem seznámit širokou veřejnost se skutečnou situací, informovat občany o skutečně složitých jednáních s vedením HCTJ,  která  mohou vypadat jako zdlouhavá a bezvýsledná. Snahou města je vyřešit stav zimního stadionu, najít model, který by měl dlouhodobou koncepci a zaručoval by především dětem a mládeži, rodičům a v neposlední řadě trenérům jistotu budoucnosti na šternberském zimním stadionu. A pokud by se ještě k tomu na ledové ploše odehrávaly mistrovské zápasy mužů a byla plná tribuna, myslíme si, že není v republice město, které by takto vedený klub nepodpořilo.

Rada města Šternberka

zimn_stadion

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2017:
13 599

Kalendář akcí

srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže