Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Excalibur Army bude od března vlastníkem VOP CZ

Starosta Stanislav Orság obdržel aktuální informaci ředitele VOP CZ Adolfa Veřmiřovského o postupu prodeje VOP CZ. Vyjádření starosty Stanislava Orsága k této zprávě: „Státní podnik byl desítky let součástí života našeho města i regionu. Byl nejen důležitým zaměstnavatelem, ale i  partnerem města a desítek dalších šternberských organizací. Pro občany Šternberka se tedy jedná, troufám si říct, o jeden z největších zásahů do tradičních podniků v našem regionu za poslední desetiletí. Chtěl bych tedy i já za Město Šternberk poděkovat za vstřícný přístup, vůli ke hledání kompromisů, začlenění představitelů Města Šternberka a zaměstnanců do celého procesu přípravy prodeje a vyslyšení našich často velmi naléhavých žádostí a dotazů. Nakolik to bude proces prospěšný pro region jde nyní velmi těžko hodnotit. Majetek státního podniku směřuje do rukou silného a slibného soukromého vlastníka. Doufám tedy, že nadcházející měsíce a roky ukáží, že to byl pro naše město a celý region krok správným směrem.“

Vojenský opravárenský podnik funguje ve Šternberku přes 60 let. Zaměřuje se na výrobu dílů pro stavební stroje a opravy armádní techniky. Šternberský závod se od roku 1951 specializuje na opravy a modernizaci obrněné techniky. Podnik je v zahraničí známý především díky obří zakázce pro švédskou armádu. V letech 1998 až 2001 pro ni VOP-026 Šternberk zmodernizoval 350 bojových vozidel pěchoty. Šternberské opravny se také podílely na projektu nových kolových transportérů Pandur pro českou armádu. Část výrobní kapacity firma využívala pro civilní výrobu.

Státní podnik VOP CZ na konci loňského roku ve Šternberku, Novém Jičíně, Slavičíně, Vyškově a Brně zaměstnával zhruba 1300 lidí. Jeho zakladatelem je ministerstvo obrany. Vyřazení šternberské části ze struktury VOP CZ je reakcí na pokračující pokles výdajů státu na obranu.

pandur 460 copy

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže