Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Mistr Valenta ovládl šachový turnaj ve Šternberku

Po loňském pilotním ročníku se i letos podařilo ve Šternberku zorganizovat devítikolový šachový rapid turnaj Stříbrná věž města Šternberka, který se opětovně hrál jako Memoriál Stanislava Procházky. Dostaveníčko si ve Sportbaru Slovan dalo v sobotu 21. dubna 2018 na šest desítek šachistů, z nichž mnozí nešetřili chválou na tuto akci, což organizátory samozřejmě potěšilo.

Turnaj přišel osobně zahájit starosta města Stanislav Orság, který ocenil snahu o rozšíření kulturní a sportovní nabídky ve městě a ještě si i zažertoval: „Je inspirativní a příjemné vidět takové množství závodních hráčů šachu v našem menším městě. Váš zájem a tak početná účast mě samozřejmě těší. Navíc je fajn, že jak tomu u sportu občas bývá, ani nehrozí žádná velká rizika. Šachy jsou přece jen relativně bezpečný sport a já věřím, že třeba figurkou si dnes oko nikdo nevypíchne,“ usmíval se ve svém uvítacím projevu Orság.

Turnaj, po krátké pietní vzpomínce a za účasti manželky a dcery někdejšího dlouholetého předsedy klubu Stanislava Procházky, zkušeně a bez sebemenších problémů řídil ostřílený extraligový rozhodčí Karel Volek, který až na drobné nesrovnalosti u příliš emotivních partií během hry žádné závažnější prohřešky řešit nemusel. Hrálo se rapid tempem 15 minut na partii. Hráči měli k dispozici hostinský servis v podobě pitného režimu i drobného občerstvení, zajištěn byl za velmi rozumnou cenu i teplý oběd v podobě výborného hovězího guláše. Troufám si tak konstatovat, že na podmínky ke hře i doprovodný komfort si nikdo stěžovat nemusel.

Na startu se prezentovala řada kvalitních hráčů, včetně mistrovského zastoupení. Turnaj asi nejlépe rozehrál prostějovský kandidát mistra Roman Závůrka. Podával motivovaný, soustředěný a bojovný výkon a před posledním kolem byl v samostatném vedení. „Samozřejmě, že je to těžké, ale dnes mi to prostě hraje,“ komentoval svůj výkon Závůrka. Za ním se s půlbodovou ztrátou tlačili dva bezprostřední pronásledovatelé. Roman pak v posledním kole trochu zariskoval na jistotu a svoji partii s jedním z nich, s Rostislavem Vodákem, rychle remizoval, vědom si toho, že vítězství v turnaji je skutečně na dosah.

Nemohl však mít žádný vliv na boj druhého konkurenta, mistra FIDE Víta Valentu. Ten si byl vědom ztráty na vedoucího hráče a bylo jasné, že pokud by chtěl pomýšlet na vavříny, musel poslední partii bezpodmínečně vyhrát. To se mu po boji nakonec také podařilo. A tak se při shodném sedmibodovém zisku čekalo na počítačem poskytnuté vedlejší hodnocení. O nevšední rovnocennosti pak svědčí fakt, že ani první pomocné kritérium nerozhodlo a teprve druhé, a to o pouhou polovinu bodu určilo, že radovat se mohl Valenta!
Šachová bohyně Caissa tak nakonec zřejmě ocenila bojovný výkon známého a velmi sympatického hráče, v podstatě stálého účastníka každého turnaje široko daleko. Vítek toho již dokázal vyhrát hodně, v poslední době mu však absolutní turnajový zisk trochu chyběl a o to větší byla jeho spontánní radost, když v bezprostřední reakci se ve smíchu úlevy a radosti zmohl na jedinou větu: „No to je nádhera...“

Stříbro tedy nakonec oslavil Závůrka a věřím, že Romanovi šance uniklá doslova v poslední chvíli musela být líto. Tak to ale na turnajích chodí. Bronzový stupínek připadl jeho soupeři z posledního kola Vodákovi. Všem vítězům samozřejmě patří srdečná gratulace.

Je především na ostatních, aby zhodnotili, zda se jim ve Šternberku líbilo. Pro nás, domácí a pořádající šachisty, to znamená především závazek. Chci věřit, že nám elán vydrží a že příští rok se v obdobném termínu zase sejdeme.

Speciální poděkování zaslouží za odvedený výkon rozhodčí Karel Volek. A rovněž ředitel turnaje a hospodář šternberského šachového klubu Marek Pospíšil. Především díky jeho obětavosti a pracovitosti se nám podařilo soutěž uspořádat, i když ocenit je třeba všechny, kteří se nějakým způsobem zapojili.

Děkujeme všem za účast i za korektní hru!

Ladislav Spurný
místopředseda Šachového klubu Šternberk

46 sachy

sachy 5 sachy 1 copy sachy 2 sachy 3 sachy 4 copy

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2018:
13 600

Kalendář akcí

leden 2019
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže