Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Díky recyklaci výrazně ulevujeme životnímu prostředí

Ve Šternberku vloni občané odevzdali k recyklaci 27 967 kilogramů starých elektrospotřebičů a tím jsme uspořili 315,35 MWh elektřiny, 16 482,41 litrů ropy, 1442,65 m3 vody a 13,14 tun primárních surovin. Navíc jsme tímto snížili emise skleníkových plynů o 67,47 tun CO2 ekv. a produkci nebezpečných odpadů o 300,05 tun. Snaha obyvatel našeho města recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se tedy již několik let vyplácí.

A jak to víme? Díky environmentálnímu vyúčtování společnosti ASEKOL můžeme nyní přesně vyčíslit o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřili ekosystém Země. Víme také, o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s městem dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení. Obdrželi jsme i certifikát vypovídající o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení.

Proč je důležité recyklovat nápojové kartony?

Nápojové kartony se podle použití dělí na dva druhy. Prvním z nich jsou obaly aseptické, které obsahují hliníkovou fólii, používané například pro uchování trvanlivých výrobků bez použití konzervantů. Druhým typem jsou obaly neaseptické, bez hliníkové fólie, které slouží pro pasterované nápoje a potraviny.

Díky skutečnosti, že je nápojový karton tvořen ze tří čtvrtin z celulózy vyrobené ze dřeva - tedy z obnovitelného přírodního zdroje - se jedná o jeden z nejekologičtějších obalů. Použité nápojové kartony jsou navíc velmi ceněnou surovinou pro další zpracování v papírnách.

Tyto obaly, lidově nazývané "tetrapaky", jsou pro spotřebitele výhodné z mnoha důvodů - jsou lehké, dobře skladovatelné, do uzavřeného obalu nemá přístup vzduch ani světlo, a díky tomu po celou dobu uchovávají kvalitu obsahu. Jejich obliba u dodavatelů i spotřebitelů z uvedených důvodů stále roste.

Prázdný karton stačí vypláchnout vodou, stlačit a i s víčkem vyhodit do kontejneru, který je pro tento odpad určen. Aby mohl být nápojový karton recyklován, je totiž potřeba ho umístit do nádob označených oranžovou samolepkou. Ve Šternberku nemáme samostatný speciální kontejner, vyhazujeme tedy nápojový karton do kontejneru s plastem.  

Děkujeme, že třídíte!

Více o třídění a recyklaci najdete zde: https://www.trideniodpadu.cz/recyklace

elektro 460

tetrapack

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2020:
13 543


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže