Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Střípky ze šternberského gymnázia

Studenti šternberského gymnázia skvěle reprezentují nejen školu, ale i naše město, a to v nejrůznějších olympiádách, sportovních kláních a nejrůznějších dovednostech. Výčet těch nejdůležitějších úspěchů ve spolupráci s gymnáziem zveřejňujeme.    

Školní kolo biologické olympiády kategorie C a D

Na šternberském gymnáziu proběhlo školní kolo biologické olympiády kategorie C a D. Téma letošního ročníku bylo „Těžký život ve vodě“. Studenti poznávali vodní živočichy a rostliny a řešili úlohy zaměřené na přizpůsobení se sladkovodních i mořských organismů životu v tomto prostředí.

Výsledky školního kola:
Kategorie C:
1. místo: Anna Venusová , III.A
2. místo: Jolana Frommerová, III.A
3. místo: Helena Burdová, III.A

Kategorie D:
1. místo: Laura Ševčíková, II.A
2. místo: Kristýna Ochmanová, II.A
3. místo: Dorota Kalhousová, II.A

Školní kolo chemické olympiády kategorie D

Letošní ročník chemické olympiády kategorie D, která probíhala během ledna a začátku února, byl ve znamení solí. Slovo sůl má pro chemika velmi široký význam, protože k solím (kromě té kuchyňské) patří i různé přísady do potravin, dezinfekce, léčiva, hnojiva, stavební materiály, čisticí prostředky, látky používané při výrobě skla a výbušnin, nerosty v přírodě a mnoho dalších zajímavých sloučenin.
Studenti museli nejprve zpracovat rozsáhlou domácí teoretickou část věnovanou výše uvedenému tématu. V laboratoři pak prováděli plamenové zkoušky k důkazu kationtů a analytickými reakcemi zjišťovali složení vzorků. Na závěr je čekal školní test.

Výsledky:
1. místo. Pavlína Grossová, IV.A
2. místo: Adam Belej, IV.A
3. místo: Magdalena Švancarová , IV.A

Školní kolo matematické olympiády kategorie C a D

28. ledna 2020 proběhlo školní kolo Matematické olympiády, a to v kategoriích B a C. Potěšitelný byl nejen počet zájemců o matematiku, ale i jejich výborné výsledky. Do krajského kola, které proběhne 31. března 2020, se tak podívají oba zástupci v kategorii B a celkem 5 zástupců v kategorii C. Přejeme jim hodně úspěchů.

Kategorie B:
1. Mentlíková Denisa (VI.A)
2. Světnický František (VI.A)

Kategorie C:
1. Mrhač Vít (V.A)
2. - 3. Stuchlík Daniel a Kubíček Šimon (oba V.A)
4. Vysloužil Štěpán  (1.A)
5. Morávek Matěj (V.A)
6. Buxbaum David (1.A)
7. Vyroubalová Nella (1.A)

Vyhodnocení překladatelské soutěže

Na konci ledna se na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci konalo slavnostní předávání cen studentům, kteří se zúčastnili fakultního kola překladatelské soutěže. Studentky francouzského jazyka z Gymnázia Šternberk zabojovaly a obsadily přední příčky. Daniela Petřeková - 1. místo, Karolína Letochová - 2. místo a Emma Gentric - 4. místo. Blahopřejeme!

Úspěch v okresním kole fyzikální olympiády kategorie E

Výborné umístění mezi soutěžícími v okresním kole Fyzikální olympiády obsadila studentka Pavlína Grossová (IV.A). Obsadila vynikající druhé místo, a postupuje tak do krajského kola.

Okresní kolo matematické olympiády kategorie Z9

Úspěšným řešitelem okresního kola matematické olympiády kategorie Z9 se stal i student Adam Nuc z IV.A, který se umístil na pěkném 7. místě. 

Pythagoriáda

V sérii soutěží, které na šternberském gymnáziu během ledna probíhaly, nechyběla ani tradiční matematická soutěž – Pythagoriáda. Zúčastnili se jí žáci primy, sekundy a tercie. Veškolním kole se na nejvyšších příčkách umístili:  z primy K. Horklová (1. místo), L. Stodola (2. místo) a L. Sílová (3. místo), ze sekundy: M. Jurečka (1. místo), D. Buchta (2. místo) a D. Papica a J. Šída (3. místo),  z tercie: K. Daňková a J. Procházka (1. – 2. místo), A. Venusová a P. Smyčka (3. místo).

Vítězům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v okresním kole!

Okresní finále ve florbalu SŠ – 3. místo

29. ledna se uskutečnilo v Olomouci okresní finále ve florbalu středních škol. Florbalový tým Gymnázia Šternberk si počínal v turnaji skvěle. Na začátku turnaje se místní gymnazisté utkali se Slovanským gymnáziem Olomouc a po bojovném výkonu a neproměňování brankových příležitostí odešli s porážkou 1:2. Druhý zápas s Gymnáziem Olomouc - Hejčín byl plný osobních střetů a bojovnosti. I když naši v páté minutě utkání překvapivě vedli už 4:0, nakonec soupeř otočil výsledek utkání ve svůj prospěch na 6:4. V posledním utkání se šternberští studenti střetli s olomouckým Gymnáziem Čajkovského a po utkání plném zvratů ve vedení zvítězili 5:4 a obsadili na turnaji konečné 3. místo v okrese.

Blahopřejeme našemu týmu k dosaženému výsledku a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Nebojme se myslet

Již známe výsledky 10. ročníku soutěže pořádané FF UP Olomouc s názvem Nebojme se myslet! Zúčastnilo se celkem 170 studentů z celé ČR a mezi nimi i osm zástupců šternberského gymnázia. V této konkurenci výborně uspěla studentka Barbora Nesládková ze třídy 3.A, která  obsadila třetí místo, a je tak mezi dvaceti postupujícími do druhého kola soutěže, jehož vítěz bude ČR reprezentovat na letošní International Philosophy Olympiad v Lisabonu.

Blahopřejeme!!!  

web maly

BiOlymp 002 copy FO Grossová 002 ChemOlymp 002 MO Nuc 002 překlad 002 florbal 002

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2020:
13 543


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže