Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Vzpomínejme společně, 75. výročí osvobození naší vlasti

Vážení spoluobčané, v těchto dnech si připomínáme 75. výročí osvobození naší vlasti od nacismu a ukončení II. světové války. Bohužel si vzhledem k probíhajícím karanténním opatřením nemůžeme toto významné výročí připomenout společným setkáním u památníku na městském hřbitově.

S kolegy místostarosty jsme ve čtvrtek 7. května 2020 položili k tomuto památníku za občany našeho města kytici k uctění všech obětí II. světové války.

Naše společnost v těchto dnech prožívá kritické okamžiky způsobené epidemií COVID -19, a každý z nás tak řeší své specifické problémy a starosti. Chtěli bychom Vás však požádat, abyste si našli v těchto dnech pár okamžiků a alespoň ve vzpomínce se zamysleli nad událostmi, ke kterým došlo před 75 lety.

Naši vládní představitelé nazývají současný stav válečným stavem nebo válkou s nepřítelem, kterého nemůžeme vidět, který ale dosud nevídaným způsobem ochromil chod naší společnosti. Co se dnes odehrává, ale nelze v žádném ohledu přirovnat k následkům, které způsobil konflikt II. světové války.

Tragédie II. světové války za sebou zanechala miliony lidských obětí nejen v řadách vojáků, ale také civilního obyvatelstva. Napáchala nenapravitelné škody v osudech lidí, na majetku a také v ekonomice. Ztráty a škody postihly nejen hrdinně bojující vojáky, ale také české obyvatele. Své životy a osudy obětovali za vlast, svobodu a za existenci budoucích generací.

Obě události mají ale i něco společného. Tehdy, před více než 75 lety, stejně jako nyní, se lidé dokázali semknout, projevit obrovskou míru solidarity. Uměli se přenést přes své momentální starosti, mnohdy i strach a nebáli se udělat něco pro druhé. Z tohoto pohledu jsme myslím byli všichni velmi příjemně překvapeni, že naše společnost není ještě tak „zkažená“ jak by se někdy mohlo zdát.

Oba konflikty ukázaly také na to, že není možné se zcela spoléhat na nadnárodní společenství, různé světové organizace a autority, a že tu hlavní úlohu mají stále jednotlivé státy a především lidé v nich žijící.

To nás utvrzuje v tom, že Česká republika a její občané budou hrát stále velice významnou úlohu i v budoucnosti. Ta Česká republika, za jejíž osud tisíce vojáků a civilních obyvatel položili své životy právě v nejstrašnějším válečném konfliktu v historii lidstva.

Pokloňme se jim prosím nyní a vzpomínejme na ně s úctou.

Za město Šternberk

Stanislav Orság, starosta   
Jiří Kraus, 1. místostarosta   
Libor Šamšula, 2. místostarosta

2 kytice hrbitov 460

1 kytice hrbitov web 2 kytice hrbitov 4 kytice mestsky hrbitov 8 9

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2020:
13 543


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže