Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Unikátní betonové plastiky ve Šternberku v přednádraží

Ve Šternberku jsou nově k vidění dvě unikátní betonové plastiky, které budou trvale zdobit veřejný prostor přednádraží. Jejich autorem je umělec a šternberský rodák Josef Zlamal.

Plastiky jsou vysoké 439 a 278 centimetrů, obě zdobí detailní reliéf, který vyjadřuje blízký vztah a respekt k historii místa prostřednictvím motivu hradu, farního kostela nebo světoznámé Šternberské madony a zároveň utváří autentický odkaz naší doby pro budoucí generace.

“Mám velkou radost z toho, že se podařilo realizovat plastiky tohoto významu právě v rodném prostředí. Zkušenosti získané v posledních letech v zahraničí tak získaly svůj smysl zde - doma. Tento projekt rovněž napověděl, že angažmá v architektuře je smysluplnou cestou jak integrovat umění do veřejného prostoru. Tedy prostoru, který se dotýká opravdu každého z nás,“ uvedl k dílu jeho autor Josef Zlamal.

Proč je plastika umístěna právě na tomto místě?

Přednádraží prochází aktuálně komplexní revitalizací a stane se za nedlouho novým významným veřejným prostorem. Po dokončení elektrifikace vlakové dopravy bude důležitou dopravní tepnou - novým frekventovaným vstupem do našeho města.

Kolik času bylo potřeba k vytvoření plastik?

Dnes uplynul rok a půl od chvíle, kdy jsem vytvořil první kresbu, která byla základem pro vznik finální podoby návrhu. Ten v sobě skrývá mnoho drobných detailů - příběhů, které se před divákem otevírají postupně. Je to v podstatě román, ke kterému se můžete opakovaně vracet. Ve chvíli kdy byla kresba hotova jsme ji digitalizovali a následně ji převedli opět ručně do podoby 3d reliéfu, jehož vznik si vyžádal i s několika pomocníky více než tři týdny soustředěného úsilí. Díky tomuto přístupu získaly sloupy nezaměnitelný charakter krásné ruční práce.

Svou finální podobu ale nabyly sloupy až po samotném odlití do betonu, které provedla firma IP Systém v Olomouci. Není proto náhodou, že se podařilo otisknou i ten nejmenší detail. I samotná instalace byl jeden velký koncert lidského umu, půlsloupy o hmotnosti 1000 a 1500kg se elegantně vznášely vzduchem a bě-hem pouhých 8 hodin našly svou finální pozici na předem určeném místě. Každý sloup je totiž tvořen dvěma půlsloupy, které jsou od sebe vzdáleny 10 cm. Tato pomlka výrazně prohlubuje efekt prostorovosti ale zároveň i odlehčenosti prvku.

Kdo se na projektu podílel?

Návrh prvků vznikl v úzké spolupráci s Ing. arch. Blankou Zlamalovou, která dlouhodobě vytváří výrazný prostor pro atmosferické prvky v architektuře. Realizaci a instalaci na místě pak garantovala firma IP Systém a.s.

Investorem je město Šternberk.

Fotoreportáž z realizace zhotovil pan David Sedlák DS FOTO Šternberk.

O autorovi: Josef Zlamal dnes patří k nejúspěšnějším českým umělcům své generace. Do roku 2019 působil především v zahraničí hlavně pak ve Švýcarsku, jeho tvorba je tak zastoupena v mnoha privátních sbírkách ve Francii, Německu, Dánsku, Švýcarsku i Číně.

Jeho díla byla vystavena vedle věhlasných jmen současného umění, ale také i starých mistrů (např. Daniela Richtera, Otto Dixe, Lucase Cranacha nebo Marca Quinna) v soukromých i státních institu-cích (Power Station of Art Shanghai a Museum der bildenden Künste v Lipsku).

Josefovy malby, kresby a plastiky konfrontují diváka s fantaskním světem, který přináší radost i zamyšlení. Jeho tvorba má své kořeny v historii. S velkým respektem rozvíjí klasické postupy mimo jiné malbu na plátkovém zlatě a stříbře. Figurální náměty doplnila v poslední době také i půvabná zvířata. V cyklu s názvem Noemova archa tak můžeme objevit slony, ptáky ale i různé šelmy.

Důležitým rozměrem Josefovy tvorby je spolupráce s architekty v podobě integrace atmosferických prvků. Klíčovou roli sehrála v tomto směru jeho rodina, od roku 2010 totiž spolupracuje intenzivně s matkou Ing. arch. Blankou Zlamalovou (Studio Zlamal) a od roku 2019 také se svou životní partner-kou fashion designérkou Andreou Vytlačilovou.

Fotografie Zlámal a plastiky

Fotoreportáž z realizace zhotovil pan David Sedlák DS FOTO Šternberk.

https://www.youtube.com/watch?v=VExCItLDTk8

Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky Fotografie Zlámal a betonové plastiky

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2020:
13 543


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže