Skočit na obsah Skočit na kompletní navigaci Skočit na zkrácenou navigaci Skočit na pravou stranu webu

Navigace

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Doporučené aktuality

Ovládání doporučených aktualit je možné pomocí klávesových zkratek, pro zastavení nebo spuštění přepínání aktualit lze pomocí klávesy mezerník. Samotné přepínání mezi aktualitami je možné pomocí levé a pravé šipky na klávesnici.

Pozastavit automatické přepínání aktualit Zobrazit předchozí aktualitu Zobrazit následující aktiualitu
 • Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2021

  Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2021

 • Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Provoz kompostárny v roce 2021 beze změn

  Provoz kompostárny v roce 2021 beze změn

 • Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2021

  Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2021

 • Zastupitelé schválili rozpočet a změnu v místních poplatcích

  Zastupitelé schválili rozpočet a změnu v místních poplatcích

 • Majitelé psů si opět mohou vyzvednout speciální sáčky

  Majitelé psů si opět mohou vyzvednout speciální sáčky

 • Využíváte mobilní rozhlas pro občany města Šternberka?

  Využíváte mobilní rozhlas pro občany města Šternberka?

Obsah webu Šternberk.eu

Výpravné Dějiny Šternberka vznikají na Univerzitě Palackého

V pondělí 21. června byla na šternberské radnici slavnostně podepsána smlouva s Univerzitou Palackého v Olomouci na vydání nové knihy „Dějiny Šternberka“, a to za účasti rektora univerzity prof. MUDr. Martina Procházky Ph.D. a starosty města Ing. Stanislava Orsága.  Nová kniha by měla být k dispozici ve druhé polovině příštího roku.

Zhruba čtyři a půl roku se věnoval více než dvacetičlenný tým vedený Davidem Papajíkem z katedry historie Filozofické fakulty UP dějinám města Šternberka. Z výstupů rozsáhlého výzkumu vzniklo dílo, které vyjde ve Vydavatelství Univerzity Palackého.

Obsáhlé dílo vzniklo na základě dohody mezi Univerzitou Palackého a městem Šternberk. Historici zahájili práci na počátku roku 2017. Nedávno převzal rukopis v rozsahu tisíc dvě sta stran s více než šesti sty fotografiemi starosta Šternberka Stanislav Orság. 

„Síla díla je podle mne v celistvém pohledu na dějiny tohoto v rámci Moravy poměrně důležitého sídla. V podstatě kam se v dějinách sáhlo, tam se zjistilo, že dosavadní tradované údaje jsou buď mylné, nebo nesprávně interpretované. A to od počátku dějin města až po přelomové období první poloviny 20. století včetně otázek česko-německých vztahů, spíše německo-českých vztahů. Vývoj po roce 1945 dokonce nebyl podrobněji zpracován vůbec. Celý projekt dějin Šternberka tak má mnohem širší nadregionální přesah a význam,“ uvedl vedoucí badatelského týmu David Papajík z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Zdůraznil přitom, že dějiny Šternberka dosud nebyly podrobně odborně zpracovány a odborníci z Univerzity Palackého tak ve spolupráci s historiky Státního okresního archivu v Olomouci, Vlastivědného muzea v Olomouci, Archeologického centra v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně nejprve museli provést rozsáhlý výzkum pramenů, jejich rozbor i analýzu.

Na výsledek výzkumu je nyní hrdý i rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, který nedávno na šternberské radnici podepsal smlouvu na vydání knihy Dějiny Šternberka. „Považuji za velmi důležité, aby univerzita spolupracovala na projektech, díky nimž se daří popsat a popularizovat historii krásných a zajímavých míst, k nimž město Šternberk bezesporu patří. Díky našim odborníkům a zázemí pro badatelskou práci jsme v tomto ohledu pro města a obce v regionu vyhledávaným partnerem. Jsme zároveň garantem kvality od začátku přípravy publikace až po její vydání, na němž se vedle našich historiků podílí i Vydavatelství UP,“ uvedl.  

Právě Vydavatelství UP uspělo ve veřejné soutěži na vydání knihy a podle Háty Kreisinger Komňacké z tamní vydavatelské redakce jsou kompletní podklady – tedy rukopis a obrazové materiály – již v jeho prostorách.

„Nyní si vše potřebujeme projít, abychom si udělali přesnější představu o tom, co nás čeká, protože v rámci veřejné soutěže jsme dostali pouze obecné zadání. U výpravné publikace, jakou mají být Dějiny Šternberka, má zásadní význam grafická úprava. Jsme velmi rádi, že se tohoto úkolu ujal grafik Radim Měsíc, se kterým jsme již dříve spolupracovali na rozsáhlé publikaci o Jiřím Loudovi,“ uvedla. Dodala, že ve spolupráci s městem a autorským týmem nyní již probíhají přípravy, které vedou k finalizaci výtvarného konceptu.

Na reprezentativní publikaci Dějiny Šternberka se velmi těší také starosta města Šternberk Stanislav Orság. „Spolupráce s Univerzitou Palackého si cením, odborníci z katedry historie pracovali na přípravě knihy více než čtyři roky. Letos na jaře nám předali obsáhlý rukopis s bohatou fotodokumentací. Těším se, že naše město bude konečně mít odborně, detailně a kvalitně zpracované dějiny. Podobná publikace tu dosud chyběla. Osobně se na knihu moc těším a věřím, že potěší nejen šternberské rodáky, ale všechny milovníky historie,“ řekl.  

podpis smlouvy 21. června 2021 na radnici

Více informací zde: https://www.sternberk.eu/novinky-ve-sternberku/5410-rukopis-o-dejinach-sternberka-obsahuje-1200-normostran.html

20210621 123350 20210621 124138 copy

  

 

Pravá strana stránek

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2021:
13 479


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže

Skočit na začátek stránky